Среќа, љубов, мир и бериќет за Бадник | Македонија | DW | 06.01.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Среќа, љубов, мир и бериќет за Бадник

Православните христијани со осветени бадникови гранчиња и покрај посна трпеза го прославуваат Бадник - ден во кој се очекува доаѓањето на Божик.

default

Бадниково гранче пред Соборниот храм во Скопје

Пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, денеска (6 јануари 2009 г.) здружението „Бадник“ по 17-ти пат делеше осветени или благословени бадникови гранчиња, нафора и топлена ракија. Илјадници граѓани се собраа пред црквата и низ игра и песна ги поздравија стариот и новиот кум на Бадник.

Orthodoxe Weihnachten in Mazedonien

Г.Г. Стефан на Бадник

Традиционалното одбележување на Бадник го благослови архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан, здравица кажа писателот Венко Андоновски, а кумството го преземаа членовите на групата „Синтезис“.

Осветените бадникови гранчиња, што според црквата значат здравје и среќа, но и благослов и најава за раѓањето на Христос, вечерва во секој православен христијански дом, на бадниковата вечера ќе бидат ставени под свечената, посна трпеза.

Прославата на Бадник почна со коледарските огнови и песни. Традицијата вели дека во стари времиња коледарските огнови гореле цела ноќ. Со жарот од него, изутрината домаќинките ги потпалувале домашните огништа. Потоа замесувале благи колачиња и со нив ги пречекувале коледарите.

Бадник е време кога семејството се собира на посна вечера. Според традицијата, домашните треба да изнесат од се’ по нешто на трпезата, за годината да биде бериќетна.

DW.COM

Реклама