Словачка очекува позитивен сигнал од Самитот во Букурешт за влез на Македонија во НАТО | Теми | DW | 30.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Словачка очекува позитивен сигнал од Самитот во Букурешт за влез на Македонија во НАТО

*

Позицијата на Словачка за влез на Македонија во ЕУ и НАТО е многу позитивна и веруваме дека на Самитот во Букурешт земјата ќе добие позитивен сигнал за влез во Алијансата – изјави денеска слобвачкиот министер за надворешни работи Јан Кубиш по средбата во Братислава со македонскиот колега Антониот Милошоски. Кубиш уште ја потврди јасната позиција на Словачка во билатералната комуникација да го користи уставното име на Македонија. Двајцата министри се сложиле дека односите меѓу двете земји се одлични но недостасува зголемување на економската соработка.