Сирија и Израел подготвени на преговори | Вести | DW | 05.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сирија и Израел подготвени на преговори

Сирискиот претседател Башар ел Асад најави подготвеност за мировни преговори со Израел, по понудата за разговори од Ерусалим,која му ја пренесе претседателката на Долниот дом на американскиот конгрес,Ненси Пелоси.

Таа во Дамаск разговараше со сирискиот претседател и покрај острата критика од Белата куќа.

Мировните преговори меѓу Сирија и Израел се замрзнати од 2000 година поради спорот околу Голанската висорамнина.