Реакции на најавата за двојазични патокази во Македонија | Северна Македонија | DW | 04.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Реакции на најавата за двојазични патокази во Македонија

Од седница на македонската влада

Од седница на македонската влада

Кабинетото на македонскиот премиер Никола Груевски донесе заклучок за двојазичност на сообраќајните патокази. Но најавата за двојазични патокази низ целата држава наидува на остри реакции. Претседателот на Новата социјалдемократска партија Тито Петковски, за ова прашање ќе разговара и на утрешната лидерска средба со владините коалициони партнери.
Реклама