Рајс посакува мировен договор за Блискиот Исток до 2009 | Вести | DW | 22.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рајс посакува мировен договор за Блискиот Исток до 2009

*

Американската државна секретарка Кондолиза Рајс изјави дека САД ќе се обидат да се постигне мировен договор меѓу Израел и Палестинците пред истекот на мандатот на претседателот Џорџ Буш во 2009 година. Таа нагласи дека двете страни се обврзале дека ќе работат на ваков договор со кој би се предвидувало креирање на палестинска држава. Израелскиот претседател Первез Мушараф изрази скептичност. Тој нагласи дека никој не треба да има илузии дека Блискоисточна мировна конференција во вторник во САД ќе даде резултат. Сепак средбата тој ја означи како нов почеток во мировните преговори. Министрите за надворешни работи на Арапските земји денеска во Каиро треба да одлучат дали ќе присуствуваат на конференцијата.