1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Приватен конвој за помош за Украина

Садаф Џавдани Хаји
21 април 2022

Вилма Петерс вообичаено работи како музички тур-менаџер. Од почетокот на војната во Украина, таа ги користи своите вештини за да организира приватен конвој со помош во лекови и други потребни производи за Украинците. Бројни германски волонтери се трудат колку што можат да им помогнат на луѓето од Украина.

https://www.dw.com/mk/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B2%D0%BE%D1%98-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%88-%D0%B7%D0%B0-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B0/video-61536473
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Москва Анексија Украина

Путин потпиша анексија на четири украински региони

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница