Португалија – ЕУ – Македонија | Вести | DW | 06.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Португалија – ЕУ – Македонија

*

Актуелниот претседавач со Министерскиот Совет на ЕУ, португалскиот министер за надворешни работи Луис Амадо денеска се очекува во еднодневна посета на Македонија. Главни теми на разговорите со македонското раководство се очекува да бидат предизвиците за Унијата во тековните шест месеци од португалското претседателство, како и перспективите на Македонија за приближување кон ЕУ. Исто така ќе стане збор и за отворените прашања во регионот на Западниот Балкан, како и за билатералните односи меѓу Македонија и Португалија.