Пораки за мир и дијалог се испратија од Охрид | Теми на денот | DW | 28.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми на денот

Пораки за мир и дијалог се испратија од Охрид

Заврши меѓурелигиската конференција во Охрид. Делегатите од различни верски заедници се залагаа за дијалог како начин да се премостата разликите.

default

Црквата Св.Канео во Охрид

Дијалогот е доказ дека човештвото има сила да постигне сојуз на верите и цивилизациите истакна на крајот од тридневната меѓурелигиска конференција во Охрид, шефот на македонската дипломатија Милошоски кој беше нејзин претседавач. Усвоена е и декларација со која треба да се унапредат дијалогот, разбирањето и заедништвото меѓу различните вери.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама