1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Украина: Јасна победа на комичарот Зеленски

ЕМФ /агенции
21 април 2019

Комичарот Володимир Зеленски го „прегази“ Петро Порошенко на претседателските избори во Украина.

https://p.dw.com/p/3HByb
Ukraine | Präsidentschaftswahlen | Reaktion Wolodymyr Selenskyj
Фотографија: Reuters/V. Ogirenko

Прогнозите велат дека за 41-годишниот комичар Володимир Зеленски гласале речиси 73% од избирачите, а за Петро Порошенко само 25%.

„Никогаш нема да ве разочарам“, му вети Зеленски на украинскиот народ во говорот во својот изборен штаб. Тој се обрати и до луѓето кои живеат во другите држави кои некогаш беа советски републики: Погледнете не’! Се’ е можно.“

Ukraine | Präsidentschaftswahlen | Reaktion Poroschenko
Порошенко го призна поразотФотографија: DW/L. Rzheutska

Досегашниот претседател Порошенко го призна поразот и му честиташе на победникот. Во говорот пред своите приврзаници тој рече дека ќе се повлече од сите функции, но потенцираше дека нема да се повлече сосема од политиката: „Ќе останам во политиката и ќе се борам за Украина“, рече 53-годишниот Порошенко.

Повеќе:

Предизборен спектакл без преседан

Украина: очајнички се бара претседател- спасител

Партијата на Порошенко претходно соопшти дека сега ги има во фокус  парламентарните избори во октомври. „Потребни ни се заеднички напори за да ја одбраниме земјата“, нагласи Порошенко, кој постојано предупредува од опасноста од руска агресија врз неговата земја.