Пожари и натаму беснеат во Македонија | Вести | DW | 25.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пожари и натаму беснеат во Македонија

*

Пожари и натаму беснеат на повеќе од десет локации во Македонија. Во нивното гаснење учествуваат, пожарникари, припадници на армијата и полицијата , како и доброволци. Во земјата на барање на Владата веќе пристигна и странска помош од Хрватска и од Словенија а се очекува дополнителна помош пд Турција , Австрија Швајцарија како и од американските сили на Косово . Кризниот штаб во меѓувреме упати и предупредување до граѓаните да не се пали оган на отворено , со оглед дека голем дел од пожарите се предизвикани од човечкиот фактор.