1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Поддржувачи на Трамп упаднаа во Конгресот на САД

БГ /РТР
6 јануари 2021

Стотици демонстранти упаднаа во парламентот во Вашингтон во обид да го спречат Конгресот да ја потврди победата на Џо Бајден на изборите во САД. Гласањето е привремено запрено, а во Вашингтон е воведен полициски час.

https://p.dw.com/p/3nbGo
USA Washington | Bestätigung des Wahlergebnis der US Präsidentenwahl: Demonstranten im Capitol
Фотографија: Saul LoebAFP/Getty Images

Полицијата се обидува да ги спречи демонстрантите со солзавец, а на конгресмените им се поделени гас маски. Стотици поддржувачи на претседателот Доналд Трамп успеаја да ги пробијат заштитните огради пред влезот во Конгресот и маршираат внатре во зградата каде пратениците требаше да ја потврдат победата на Џо Бајден на претседателските избори. 

-повеќе на темата: Претседателски избори во САД 2020

Полицијата ја евакуираше зградата со конгресмените, а од Сенатот беше извлечен и потпретседателот Мајк Пенс. На неколку објавени фотографии од внатрешноста можат да се видат полицајци во цивил со пиштоли во обид да се одбранат од можниот влез на демонстрантите во салата за седници.

USA Washington | Bestätigung des Wahlergebnis der US Präsidentenwahl: Demonstranten im Capitol
Демонстрантите пред влезот во КонгресотФотографија: Olivier Douliery/AFP/Getty Images

Хаотичните сцени се случуваат откако Трамп им се обрати на илјадници свои поддржувачи во близина на Белата Куќа, повторувајќи ги своите неосновани тврдења дека изборите му биле украдени со измама. Изборните претставници од обете партии, како и независните набљудувачи не најдоа никакви докази за измама на изборите одржани на 3 ноември минатата година, на кои Бајден победи со повеќе од 7 милиони гласови разлика.
Жалбите на Трамп до повеќе судови во земјата за изборите резултати беа одбиени како неосновани.

USA Washington | Bestätigung des Wahlergebnis der US Präsidentenwahl: Proteste vor Capitol
Фотографија: Stephanie Keith/REUTERS

Процесот на утврдување на изборните резултати во Конгресот, кој вообичаено е формалност, беше очекувано да трае неколку часа поради обидите на некои републикански конгресмени да ги оспорат резултатите.

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Покажи повеќе написи