1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Џозеф Бајден САД
Фотографија: Kevin Dietsch/Getty Images

Џозеф Бајден

Џозеф „Џо“ Бајден е американски политичар и претседател на САД од 2021 година. На претседателските избори во 2020 година го победи дотогашниот претседател и кандидат на Републиканците, Доналд Трамп.