Подготовки за локалните и претседателските избори | Македонија | DW | 29.12.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Подготовки за локалните и претседателските избори

Локалните и претседателските избори во Македонија се‘уште не се распишани, но веќе е видлива предизборна раздвиженост на партиската сцена. Во тек се нови прегрупирања на партиската сцена.

default

Брисел очекува фер и демократски избори во Македонија

Претстојните избори во Македонија ќе бидат нов тест за демократските капацитети на државата под будното око на Европската комисија. Поради забелешките за последните одржани избори, парламентарните, Македонија доби критики од Брисел и изгуби значаен дел од бонусот како аспирант за членство во ЕУ.

По православниот Божик ќе биде познат датумот кога истовремено ќе бидат одржани локалните и претседателските избори.

На партиската сцена во земјата веќе има предизборна раздвиженост. Политичките партии размислуваат за нови коалиции и за избор на кандидати на изборите.

Реклама