1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Закон и правосудство

Нов удар за Навални и неговите поддржувачи

СН/агенции
26 јули 2021

Рускиот регулатор на медиуми Роскомнадзор блокираше 49 веб-страници поврзани со затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални. Неговите соработници планираат забоиколување на блокадата.

https://p.dw.com/p/3y5Rl
Russland Roskomnadzor-Gebäude in Moskau
Фотографија: Ramil Sitdikov/Sputnik/dpa/picture alliance

Руската државна надзорна агенција за медиуми, Роскомнадзор, ја блокираше интернет страницата на затворениот опозициски политичар Алексеј Навални во рамки на сѐ поголемиот притисок на медиумите и на цивилните организации пред парламентарните избори во државата на 19 септември.

Фондацијата на Навални за борба против корупција на Твитер објави дека властите би можеле да ја блокираат веб страницата на системот „Паметно гласање“.

Оваа страница тимот на Навални ја воспостави спроти септемвриските парламентарни избори, за на нив да биде поразена владеачката партија Единствена Русија на претседателот Владимир Путин.

Russland Oppositionsführer Alexej Nawalny
Фотографија: Vasily Maximov/AFP/Getty Images

Роскомнадзор соопшти дека страницата е блокирана на 15 јули на барање на Главното обвинителство.

Повеќе:

-Растурање на мрежата на Навални

-Навални штрајкува со глад

-Судот ја одби жалбата на Навални, пресудата потврдена

Според официјалното образложение, одлуката е донесена бидејќи веб-страницата navalny.com, наводно, „содржела повици на масовни немири, екстремистички активности и учество во масовни (јавни) случувања на кои се кршат утврдените прописи“.

Леонид Волков, близок соработник на Навални, на социјалната мрежа Телеграм напиша оти тимот кој работи за затворениот дисидент наскоро ќе објасни на кој начин планираат да ја заобиколат блокадата на Роскомнадзор.

Навални во моментов издржува затворска казна од две и пол години поради прекршување на условната казна од 2014 година. Неговото апсење предизвика тензии во односите со Запад, кој бара негово ослободување.

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Знамиња на Северна Македонија и Европската унија
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница