Македонија ќе биде примена во НАТО откако ќе се реши спорот со името | Македонија | DW | 03.04.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Македонија ќе биде примена во НАТО откако ќе се реши спорот со името

Со Македонија засега нема да се водат преговори за прием во НАТО, се додека не се реши спорот со името со Грција

default

Во Букурешт покани за Албанија и Хрватска

На самитот на НАТО во Букурешт е одлучено засега да не се водат преговори за прием на Македонија. Планираната покана до владата во Скопје пропадна поради ветото на Грција.

Но, учесниците на самитот сепак потенцираат дека преговорите ќе продолжат кога ќе се реши проблемот со името.

Дефинитивно е дека во Алијансата ќе бидат примени Албанија и Хрватска , генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер ја поздрави поканата за нив.