Македонија се противи на притисоците од Брисел | Македонија | DW | 17.12.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Македонија се противи на притисоците од Брисел

Остри реакции во Македонија на предлозите и притисоците од запад за промена на уставното име на земјата како услов за членство во НАТО и ЕУ.

default

Скопје

Maкедонската правславна црква ќе се спротивстави на промена на уставното име. Опозицијата побара премиерот Груевски да каже дали и како реагирал на непристојниот предлог од влијателните ЕУ лидери, Македонија да го смени името за евентуално членство во НАТО.

DW.COM

WWW-линкови