Контакт група за Косово ќе се состане во четврток | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Контакт група за Косово ќе се состане во четврток

*

Контакт групата за Косово ќе оддржи наредниот состанок на 9 август во Лондон и на него ќе присуствуваат и претставници на „тројката“ САД, ЕУ и Русија. На средбата на ниво на политички директори ќе бидат разгледани вообичаените теми во процесот на решавање на статусот на покрианта. По средбата во Лондон се очекува да бидат познати и термините кога членовите на тројката ќе ги посетата Белград и Приштина. Српскиот премиер Воислав Коштуница смета дека новите преговори отвараат можност за постигнување компромис, додека премиерот на Косово Агим Чеку верува оти преговорите се последно одложување на одлуката за независност на покраината.