Качински и Буш се договорија за антиракетната база | Вести | DW | 17.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Качински и Буш се договорија за антиракетната база

*

Полскиот претседател Лех Качински, синоќа во Вашингтон изјави дека главните детали околу изградбата на базата на антиамериканскиот ракетен штит на полска територија се договорени. По разговорите со американскиот претседател Џорџ Буш, Качински нагласи дека останува да се договорат уште повеќе детали. Станува збор пред се за големината на базата, нејзиниот правен статус и соработката на послката и припадниците на американската армија. Качински повтори дека изградбата на антиракетниот штит не претставува закана за Русија, која најенергично се спротивстави на американските планови.