Карла дел Понте за Србија и БиХ | Вести | DW | 09.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Карла дел Понте за Србија и БиХ

*

Главниот обвинител на хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека на Србија и Босна и Херцеговина не смее да им биде дозволено да станат кандидати за членство во Европската унија додека не ги испорачаат Радован Караџиќ и Ратко Младиќ. Во интервју за ББЦ, Дел Понте изјави дека е убедена оти тројца од преостанатите четворица обвинети за воени злосторства се наоѓаат во Србија. Таа уште дополни дека не знае каде точно се наоѓа Караџиќ, но оти знае дека е во регионот.