Израел нема да испорачува струја за Газа | Вести | DW | 23.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Израел нема да испорачува струја за Газа

Израел сака постепено да ги ограничи испораките на електрична енергија за појасот на Газа од 2 декември.Тоа произлегува од документ на државното обвинителство.Санкциите се насочени против радикално исламистичкиот Хамас кој го контролира појасот на Газа и толерира ракетни напади од милитантни Палестинци врз израелска територија.Повеќе организации за заштита на човековите права од Израел и од Палестина ги осудија овие најавени мерки,оценувајќи дека ќе станува збор за колективна казна.