ЕУ со конкретни програми за земјите од Балканот | Вести | DW | 21.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ со конкретни програми за земјите од Балканот

*

Со конкретни програми и проекти Предпристапниот инструмент ќе ја доставува сета неопходна помош за усогласување на законодавството на ЕУ во државите кандидати и потенцијални кандидати за членство. Од тој механизам целосна полза треба да имаат жителите на Западен Балкан и Турција порача во Брисел еврокомесарот за проширување Оли Рен. Според Рен со цел да поефективно спроведување на децентрализацијата во земјите од Западен Балкан Европската комисија одлучила да го зајакне административниот капацитет во Скопје, Белград, Подговрица и Приштина.