ЕУ – подготвки за самитот | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ – подготвки за самитот

*

Пред кризниот самит на Европската унија германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмајер уште еднаш ги повика сите влади на компромис во врска со спорот околу промените на европскиот договор. На крајот од самитот ќе има само заеднички губитници, или заеднички победници, изјави Штајнмајер на маргините на министерската средба во Луксембург. Полска потврди дека ќе стави вето до колку државите на Унијата не се подготвени да и дадат поголема тежина на владата во Варшава во гласањето во министерскиот совет.