ЕУ го поздравува формирањето влада во Северна Ирска | Вести | DW | 09.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ го поздравува формирањето влада во Северна Ирска

САД и Европската унија го поздравија формирањето влада на католиците и протестантите во Северна Ирска како почеток на нова ера. По децении непријателство сега постои шанса за иднина во британската провинција, рече американскиот претседател Џорџ Буш. Министерот за надворешни работи на Германија Франк Валтер Штајнмаер рече дека Северна Ирска е пример за тоа дека конфликтите може да бидат решени по мирен пат.

Вчера на свечена церемонија шефот на протестанстаката унионистичка парија Јан Пејсли положи заклетва како шеф на влада.