ЕП расправа за Уставот на ЕУ | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕП расправа за Уставот на ЕУ

Европскиот парламент денеска ќе дебатира за иднината на уставот на Европската Унија. Се очекува парламентот во Стразбур да се заложи за зачувување на суштината на договорот и за подршка на Уставот . Холандија и Франција во 2005-та година на референдум го отфрлија Уставот на ЕУ. На Самитот на Унијата во јуни германското претсердателство планира да претстави предлог за решавање на уставната криза.