Договор за соработка меѓу БАСФ и Гаспром | Вести | DW | 26.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Договор за соработка меѓу БАСФ и Гаспром

*

Германскиот хемиски концерн БАСФ и рускиот енергетски гигант Гаспром постигнаа пспогоднба за искористување на едно од најголемите полиња со земјен гас во светот, соопшти портпарол на БАСФ во Лудвигсхафен. Во полињата во Западен Сибир се претпоставува дека лежат 600 милијарди метри кубни земјен гас, резерви кои се доволни да се покријат сите руски експорти за Германија во наредните 15 години. Ископувањето треба да почне наредната година.