Грција –вето за членство на Македонија | Вести | DW | 07.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грција –вето за членство на Македонија

*

Грчкиот премиер Костас Караманлис изјави дека Грција ќе стави вето на членството на Македонија во НАТО и во ЕУ, ако не биде постигнат компромис во спорот за официјалното име на земјата.Караманлис ова изјава ја даде на синоќешната телевизиска дебата пред парламентарните избори, што ќе се одржат на 16 септември.Ние сакаме добри односи,но и другата страна треба да свати дека мора да направи чекори за да постигне договор.