Грузија бара вклучување на ОН во спорот со Русија | Вести | DW | 09.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грузија бара вклучување на ОН во спорот со Русија

*

Во спорот со Русија, Грузија побра вклучување на Советот за безбедност на ОН. Грузискиот амбасадор во ОН, врачи писмено барање за оддржување вондредна седница на највисокото тело на која треба да се разгледаат обвинувањата на Тбилиси дека Русија истрела ракета на грузиска територија. Владата бара од ОН најжестоко да го осудат ракетниот напад врз суверената држава. Во првичниот извештај на меѓународните набљудувачи се вели дека не може јасно да се идентификуваат ниту ракетата ниту авионот.