Груевски во Брисел | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Груевски во Брисел

*

Македонскиот премиер Никола Груевски утре патува за Брисел на разговори во ЕУ. Според најавите шефот на македонската влада ќе разговара со еврокомесарот за проширување Оли Рен. Посетата на Груевски на централата на Унијата, е само неколку денови по усвоената резолуција во ЕП во која од земјата се бара да ги продолжи реформите. Оли Рен тогаш порача дека Брисел очекува целосна имплементација на политичкиот дијалог меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.