Германија се залага за дипломатско решени во спорот со Иран | Вести | DW | 20.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија се залага за дипломатско решени во спорот со Иран

*

Во меѓународниот спор околку атомската програма на Иран, германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамер се дистанцираше од предупредувањата за војна на неговиот француски колега Бернар Кушнер. Според Штајнмаер, паметни дипломатски потези можат многу повеќе да решат такви конфликти. Ова го покажа спорот околу атомската програма на Северна Кореја. – Претходно Штајнамер се сретна со поранешниот посредувач на Иран во атомскиот конфлик Хасан Рухани. Детали од средбата не се познати.