1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Конфликти

Во Скопје протестен марш против војната во Украина

МИА
6 март 2022

Војната во Украина мора да запре, побараа денеска граѓани на протест во Скопје, организиран од Здружението на Украинци во Северна Македонија.

https://p.dw.com/p/485c0
Nordmazedonien Skopje Protest gegen Ukraine-Krieg
Фотографија: ROBERT ATANASOVSKI/AFP

„Има закани за цела Европа од нуклеарен напад. Путин ќе оди по секоја цена на освојување на Украина. Тој е монструозен, за да влезе во историјата како голем освојувач," истакна претседателот на Здружението на Украинци во Северна Македонија, Александар Урбанович, на денешниот протестен марш против „војната и безграничната суровост од страната на Русија кон Украина“.

Тој нагласи дека на протестот е дојден за поддршка на Украина. Сакам, како што рече, земјата да се ослободи и да има мир.

Марјана Велковска од Здружението на Украинци во Македонија вели дека потребна е помош на сите граѓани кои се во Украина.

„Имам роднини таму, тие се подготвени да останат таму и да се борат за својата држава," изјави Велковска, додавајќи дека им е потребна помош.

Граѓаните кои го поддржаа протестот посочија дека војната мора да запре, а последиците од неа се чувствуваат секаде па и во земјата.

На плоштадот во Скопје беа прикажани фотографии од состојбата во Украина, на кои се гледаат загинати лица, срушени згради, катастрофална состојба.

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Бројни спасувачи на местото на несреќата во областа Баласоре во источната индиска држава Одиша
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница