Буш бара уште пари за Авганистан и Ирак | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буш бара уште пари за Авганистан и Ирак

*

Американскиот претседател Џорџ Буш побара од Конгресот дополнителни 46 милијадри долари за воените интервенции во Авганистан и Ирак. Тој ги повика Сенатот и конгресмените барањето да го одобрат до крајот на годината. Парите ќе бидат наменети за замена на воените средства. Досега Конгресот на барање на претседателот одобрил околу 455 милијарди долари за воени операции.