Буш бара уште пари за Авганистан и Ирак | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буш бара уште пари за Авганистан и Ирак

*

Американскиот претседател Џорџ Буш побара од Конгресот дополнителни 46 милијадри долари за воените интервенции во Авганистан и Ирак. Тој ги повика Сенатот и конгресмените барањето да го одобрат до крајот на годината.

„На нашите трупи им треба помош и поддршка за да си ја завршат работата. Затоа од Конгресот барам дополнителна сума пари која за реализирање та таквата цел“, рече Буш. САД во моментов троши десет милијарди долари месечно само во Ирак.