Бундестаг за продолжување на мисијата на Бундесверот во Авганистан | Вести | DW | 15.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бундестаг за продолжување на мисијата на Бундесверот во Авганистан

*

Бундестагот денеска ќе донесе одлука за натамошниот ангажман на Бундесверот во анти терористичката мисија Ендјуринг фридом. Пратениците на Унијата, СПД, и ФДП имаат намера да го продолжат мандатот на 1.400 војници за уште една година. Во моментов 50 маринци во Средоземното море и 250 на рогот на Африка ги обезбедуваат поморските патишта. Левичарската и партијата на Зелените се против мандатот. Тие критикуваат дека и шест години по почетокот на мисијата како реакција на нападите врз САД, за неа сеуште нема мандат од ОН.