1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Бундестаг
Фотографија: Jens Krick/Flashpic/picture alliance

Бундестаг- Долен дом на германскиот парламент

Бундестагот е главниот законодавен дом во Германија. Неговите 600 членови се бираат на секое четири години на парламентарни избори.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе