Американски конгресмени бараат Грција да се откаже во спорот околу името | Македонија | DW | 05.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Американски конгресмени бараат Грција да се откаже во спорот околу името

Време е Грција да ги тргне своите забелешки од политичката арена и на историчарите да им ги остави дебатите за Александар Велики или за античките Македонци, изјави републиканскиот конгресмен Марк Заудер пред колегите.

default

Салата на американскиот конгрес

Настапот на Заудер во американскиот конгрес е реакција на резолуцијата што пред Конгресот и сенатот на почетокот на август годинава ја поднесоа неколкумина конгресмени и сенатори и во која се бараше почитување на привремената спогодба за името, а Македонија беше постојано именувана со кратенката ФИРОМ. Заудер на своите колеги им порача дека Македонија е една од земјите кои произведуваат стабилност во регионот и дека е докажан пријател и сојузник на САД. Конгресменот од Демократската партија, Бил Паскрел во својот настап пред американскиот конгрес, вчера изрази загриженост што во текстот на резолуцијата од август, Република Македонија се именува со кратенката ФИРОМ, потсетувајќи ги колегите дека земјата досега е призната од 118 држави во светот под нејзиното уставно име.

Реклама