1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Mond Armstrong und Aldrin mit US-Flagge
Фотографија: picture-alliance/Heritage Images/NASA/Oxford Science Archive

Слетување на Месечината

На 20 јули 1969 година, лунарниот модул „Орел“, со американските астронаути Нил Армстронг и Едвин Олдрин слета на Месечината. Неколку часа подоцна Армстронг стана првиот човек кој стапнал на нејзината површина.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе