1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ОпштествоИндија

Истетовиран симбол на гордост – за вечност

26 август 2023

Настани кои влегуваат во историјата, како индиската успешна мисија на Месечината, можат да се насликаат и на телото. Зашто, и тетоважите за луѓето се доживотни.

https://p.dw.com/p/4VbUX
Тетоважа на грбот на една Индијка - индиската сонда Чандрајан-3 која слета на Месечината
Тетоважа на грбот на една Индијка - индиската сонда Чандрајан-3 која слета на МесечинатаФотографија: Amit Dave/REUTERS

Оној кој решава да се тетовира, секогаш треба да има на ум дека тетоважата цел живот ќе ја носи на телото. Но, оваа жена во Индија се чини е толку горда на успехот на индиската мисија на Месечината, што решила слика од подвигот да стави на својот грб. Индиската сонда Чандрајаан-3  успешно слета на Месечината, со што Индија е четврта земја во светот на која и` успеал овој потфат.