1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КонфликтиСоединети Американски Држави

САД планираат пристаниште за внесување помош во Појасот Газа

ЕМФ / ртр
8 март 2024

Американската армија, според наводи на претседателот на САД, Џо Бајден, сака да изгради провизорно пристаниште на брегот на Појасот Газа за да може да се внесуваат прехранбени намирници.

https://p.dw.com/p/4dIFn
Пристаништето во градот Газа
Пристаништето во градот ГазаФотографија: DW/T. Krämer

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека армијата на САД ќе изгради провизорно пристаниште на средоземноморскиот брег на Појасот Газа, за преку него да може да се внесува хуманитарна помош за регионот во кој се води војна. Притоа, не се планира стационирање на војниците во Појасот Газа, тврди Бајден. Тој дополни дека САД ќе соработуваат со европските и регионалните партнери за да создадат коалиција за помош. Со брод преку Кипар во Појасот Газа би требало да се носат храна, вода, лекови и сместувалишта за итни случаи.

Претставник на израелската влада, кого го цитира Ројтерс, тврди дека Израел „во целост“ го поддржува градењето на пристаниште за хуманитарна помош. Во средата, израелскиот весник „Хаарец“ објави дека Израел сака да дозволи влез на помош во Појасот Газа по морски пат за првпат од почетокот на војната пред пет месеци. Израел, како што се вели во извештајот, за то постигнал соодветен договор со меѓународни институции, кои не се наведени.

Пакети со храна фрлени над Газа
Пакети со храна фрлени над Газа - во операцијата учествуваа авиони на јорданската воена авијација, како и американски авиони, еден египетски и еден француски авион (5.03.2024)Фотографија: Amir Cohen/REUTERS

Во својот говор за состојбата на нацијата американскиот претседател Бајден рече дека во Појасот Газа од почетокот на војната се убиени повеќе од 30.000 Палестинци. „Повеќето од нив не се членови на Хамас“, рече Претседателот, додавајќи: „Илјадници и илјадници се невини жени и деца.“