1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПолитикаРусија

Путин најавува зајакнување на руската армија

ЕМФ | афп
23 февруари 2023

Рускиот претседател Владимир Путин најави зајакнување на армијата со ново оружје.

https://p.dw.com/p/4NssZ
Владимир Путин Русија
Владимир Путин, претседател на РусијаФотографија: Alexander Vilf/SNA/IMAGO

Армијата е гарант за стабилноста на земјата, оцени рускиот претседатерл Владимир Путин на Денот на бранителите на татковината, кој е празник во Русија: „Модерна, ефикасна армија и морнарица се гаранција за безбедноста и суверенитетот на земјата, гарант за стабилен развој и за негова иднина“, рече рускиот претседател во видео порака и додаде дека затоа Русија ќе ја зајакнува и натаму својата одбрана и ќе го зголеми производството на оружје.

Путин најави зајакнување на армијата, особено преку вооружување со „нови системи за напад, за набљудување и за комуникација, со дронови и артилериски системи“. Веќе годинава треба да биде готова новата интерконтинентална ракета Сармат, најави рускиот претседател и потенцираше дека „зајакнувањето“ на рускиот нуклеарен потенцијал е многу важно за Русија. „Годинава ќе бидат ставени во употреба првите лансери на ракетниот систем Сармат“, рече Путин.

Новата ракета „Сармат“ има многу долг дострел и може да биде опремена со повеќе нуклеарни боеви глави.

Во својата видео порака,Путин им оддаде почит и на руските војници кои „херојски“ се борат во Украина и „го бранат нашиот народ на нашите историски територии“. Тој положи и венец на гробот на непознатиот војник во Кремљ и разговараше со ветерани.

     

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Луѓе пред служба за изадавање пасоши во Бугарија
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница