1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПанорамаСоединети Американски Држави

Снежна бура во САД

4 март 2024

Со количка од супермаркет низ снегот - оваа купувачка во Калифорнија е во потрага по својот автомобил среде снежната бура која го зафати тој дел од САД.

https://p.dw.com/p/4d7yZ
Снежна бура во Калифорнија
Снежна бура во КалифорнијаФотографија: David Swanson/AFP

Повеќедневната снежна бура во Сиера Невада, во американската сојузна држава Калифорнија, предизвика големи проблеми. Затворени се патишта и скијачки терени, илјадници домаќинства останаа без електрична енергија. Метеоролозите зборуваат за „екстремна снежна бура“ за овој дел од САД. Бурата почна во четвртокот (29.02), а снег е најавен и за денеска (4.03) и утре.

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема