1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Бербок во Скопје за поддршка на уставните измени

БГ /дпа
22 март 2023

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во четврток доаѓа во еднодневна посета на Скопје во обид да ги поттикне уставните измени кои треба да го отворат патот за почеток на пристапните преговори со ЕУ.

https://p.dw.com/p/4P5Ed
Außenministerin Annalena Baerbock in Indien
Фотографија: Florian Gaertner/photothek/&IMAGO

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок во четврток во Скопје ќе разговара со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министерот за надворешни работи Бујар Османи, претставници на парламентот и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во обид да го откочи патот кон уставните измени. 

Портпарол на германското МНР во Берлин соопшти дека главната порака на Бербок се однесува на уставните измени со кои треба да се внесат Бугарите и другите заедници во највисокиот правен акт на Северна Македонија. 

Портпаролот ја означи Северна Македонија како „клучна земја“ за процесот на проширување на ЕУ, додавајќи дека посетата на Бербок го подвлекува „ангажманот на германската сојузна влада за регионот“ на Западниот Балкан. 

Аналена Бербок Бујар Османи
Аналена Бербок и Бујар Османи на средба во Берлин, 22.10.2022Фотографија: Mazedonisches Außenministerium

Внесувањето на Бугарите во Уставот е услов за продолжување на пристапниот процес кој беше прифатен од македонската влада во јуни 2022 година. 

За промена на уставот потребно е двотретинско мнозинство во Собранието, чие обезбедување зависи од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Вицепремиерот Бојан Маричиќ во средата повторно ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се приклучи кон работната група за измена на Уставот.

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема