9 „злата“ за Русите, бронза за Мумин од Македонија | Теми | DW | 24.07.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

9 „злата“ за Русите, бронза за Мумин од Македонија

Македонските спортисти во овие летни денови бележат успеси на меѓународната спортска сцена.

Боксерски ринг

Боксерски ринг

На Европското аматерско првенство во бокс, што се одржа во бугарскиот град Пловдив, Русија освои 9 од 11 можни златни медали, а имаше претставник во сите финални борби. По еден златен трофеј освоија уште Бугарија и Романија. Успешен настап имаше и македонскиот боксер Вели Мумин, кој освои бронзен медал.