Јункер: Членството во ЕУ не паѓа од небо | Свет | DW | 17.01.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Јункер: Членството во ЕУ не паѓа од небо

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, со поглед кон земјите од Западен Балкан, порача дека приемот во Европската унија не доаѓа едноставно така, туку мора да се одработи.

Првиот човек на Еврокомисијата го поврза евентуалниот прием на земјите од Западен Балкан во европското семејство со условот да ги решат нивните гранични конфликти. Не смее да се случи таквите конфликти дури години по приемот во ЕУ да испловуваат на површина, каков што е сега случајот со Хрватска и Словенија истакна Жан-Клод Јункер во обраќањето пред Европскиот парламент во Стразбур. „Приемот во ЕУ не доаѓа едноставно така, не паѓа од небо, тој мора да се одработи“, потенцираше Јункер во обраќањето по повод бугарското претседателствување со Унијата. 

Повеќе на темата:

-Јункер за ДВ: Западниот Балкан заслужува ЕУ-перспектива

-Бугарија претседава со ЕУ во тешко време

-Бугарија: Фанфарите не можат да ја покријат корупцијата

Неодамна ескалираше спорот меѓу Хрватска и Словенија за граничната линија во северниот дел на Јадранското море. Меѓународен арбитражент суд за чие вклучување во спорот посредуваше ЕУ, пресуди дека на Словенија ѝ припаѓа поголемиот дел од Пиранскиот залив на полуостровот Истра и еден коридор кон отворено море. Хрватска не ја признава арбитражата и смета дека границата треба да минува на средината на заливот.

Бугарија и Македонија како пример

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пак во Стразбур порача дека односот на ЕУ со земјите од Западен Балкан ќе биде во средиштето на вниманието на бугарското претседателствување со ЕУ, кое започна на почетокот на годината и ќе трае шест месеци. „Ова е вистинско време да им се каже на овие земји дека европската перспектива им е отворена ", рече Борисов денеска пред пратениците во Европскиот парламент. Тој во обраќањето истакна дека Бугарија и Македонија со постигнувањето на Договорот за добрососедство се вистински пример за решавање на проблемите. Борисов изрази надеж и оти наскоро ќе биде изнајдено решение за спорот за името меѓу Скопје и Атина и оти Македонија брзо ќе стане членка на ЕУ и на НАТО.  Ова е негова прва посета на Европарламентот во својство на претседавач со Советот на ЕУ. 

 

DW.COM

Реклама