1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Државното знаме на Република Бугарија
Фотографија: Uwe Scholz/teamwork/imago images

Бугарија

Бугарија е држава во југоисточна Европа. Се граничи со Турција, Романија, Србија, Македонија и Грција. Модерната бугарска држава е формирана во 1878 година.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе
Прескокни го блокот ДВ препорачува

ДВ препорачува