Јунг во САД | Вести | DW | 25.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Јунг во САД

*

Германскиот министер за одбрана Франц Јозеф денеска патува во дводневна посета на САД. На разговорите во Вашингтон со американскиот колега Роберт Гејтс, ќе стане збор за стратегијата во Авганистан. На средбата ќе присуствува и советникот за безбедност на американскиот претседател, Стивен Хедли. Јунг во САД допатува од Кабул, каде разговараше со авганистанските власти. Според информациите на воената полиција на Бундесверот врз него бил планиран атентат. Портшаролот на министерството за одбрана Томас Рабе во врска со информациите изјави

„ Тој беше на разговори со претседателот Хамид Карсаи. Кога планиравме да заминеме од претседателската палата кон аеродромот, дознавме за веста дека бил планиран напад на оваа делница„ изјави Рабе