Штрајк во метрото во Хамбург и Берлин | Вести | DW | 09.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штрајк во метрото во Хамбург и Берлин

*

Синдикатот на машиновозачите донесе одлука утрово да се штрајкува во метрото во Хамбург и Белрин. Повеќе стотици вработени беа повикани од осум часот утринава за два часа да ја сопрат работата, соопшти сидникатот. Претходно Работниот суд во Кемниц забрани да се штрајкува во грдскиот јавен превоз во други региони. Засега е забранет и штрајк во желзничкиот и товарниот сообраќај.