1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Deutschland OSZE Ministerrat
Фотографија: Getty Images/AFP/J. Macdougall

Штајнмајер: СЈО мора да продолжи со непречена работа

Ж. Ацеска
12 декември 2016

СЈО мора да може и натаму да работи непречено во откривањето и казнувањето на злоупотребите на власта и службената положба, вели германскиот министер за надворешни работи во реакцијата по изборите во Македонија.

https://www.dw.com/mk/%D1%88%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%BC%D0%B0%D1%98%D0%B5%D1%80-%D1%81%D1%98%D0%BE-%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B6%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0/a-36743134

Германското министерство за надворешни работи објави реакција по одржаните вонредни парламентарни избори во Македонија. Министерот за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер истакува:

„Вчерашните избори во Поранешната Југословенска Република Мекедонија се важен чекор за решавање на долготрајната политичка криза во земјата. ОБСЕ, кој процесот од почеток го следеше со бројни изборни набљудувачи и опсежна техничка поддршка, во целина зборува за мирен изборен тек.

Сега е важно брзо да се формира влада, која својот мандат ќе го користи за забрзување на итните реформи. Во областа на правната држава и судството, јавната управа, како и во слободата на медиумите и мислењето, на земјата ѝ се потребни брзи и убедливи резултати. Специјалното јавно обвинителство мора да може и натаму да работи непречено во откривањето и казнувањето на злоупотребите на власта и службената положба.

Ова е предуслов за граѓаните повторно да стекнат доверба во институциите на својата држава. Само на таков начин ќе се овозможи забрзување на евроатлантските интеграции на земјата.“

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Македонија знаме

Македонскиот руски круг

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница