Штајнмаер се залага за продолжување на силниот ангажман во Авганистан | Вести | DW | 27.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмаер се залага за продолжување на силниот ангажман во Авганистан

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер е за натамошен силен ангажман на Германија во Авганистан. Во изјава за весникот Зексишен цајтунг тој истакна дека постигнатото во изминатите пет години во социјалната и економска обнова на Авганистан не смее да биде потценето пради трагичното искуство со најновиот случај на киднапираните Германци во земјата . Во меѓувреме продолжуваат преговорите меѓу авганистанската влада и грабнувачите за ослободување на германскиот градежен инжинер , кој беше киднапиран минатата недела заедно со неговиот колега чие тело подоцна беше пронајдено во Авганистан.