Штајнмаер оптимист за Косово | Вести | DW | 09.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмаер оптимист за Косово

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамер изрази надеж дека сеуште е можно на преговорите меѓу Белград и Приштина со преговарачката тројка на Конакт групата да се постигне согласно решение за идниот статус на Косово. Штајнамер вчера во Берлин разговараше со членовите на косовскиот преговарачки тим предводен од претседателот на Косово Фатмир Сејдиу. Сејдиу од своја страна истакна дека Приштина и по 10 декември одлуките ќе ги донесува во координација со меѓународните партнери.