Шолц нов сојузен министер за труд | Вести | DW | 21.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шолц нов сојузен министер за труд

*

Германскиот претседател Хорст Келер официјално го именуваше Олаф Шолц, поранешен генерален секретар на Социјалдемократите, за нов сојузен министер за труд. Шолц ја презема функцијата од Франц Минтеферинг, кој поради семејни причини се повлече од функцијата. Канцеларката Меркел претходно нагласи дека Минтеферинг, кој беше и нејзин заменик, бил еден од главните акетри во формирањето на големата владина коалиција.